Фільми, які обов’язкові для перегляду дизайнеру

Фільми про дизайнерів та дизайн – відмінний спосіб розширити свій професійний кругозір і зробити це легко і невимушено. Спостерігати за життям і творчістю людей, на яких хочеться рівнятися, – добра можливість надихнутися на створення чогось нового, а фільми про природу творчості – переглянути свій підхід до роботи.

«Гельветика» (Helvetica)

Важко уявити фільм, цілком присвячений одному шрифту, тільки якщо мова йде не про Helvetica. Розроблений в Швейцарії понад півстоліття тому Максом Мідінгер з Едуардом Хоффманом, шрифт без зарубок швидко став впізнаваним – він з’являвся на корпоративних логотипах, схемах транспортних систем і творах мистецтва. Але фільм в цілому не стільки про конкретний шрифт, скільки про те, як типографіка впливає на наше життя і формує простір, в якому ми живемо, від Сполучених Штатів до Великобританії. Про феномен Helvetica в картині розмірковує в тому числі німецький дизайнер і професор Бременського академії мистецтв Ерік Шпікерманн. Фільм вийшов в 2007 році (на 50-річний ювілей шрифту), але менш актуальним не став.

«Баухаус: обличчя двадцятого століття» (Bauhaus: The Face of the 20th Century)

Вища школа архітектури та дизайну «Баухаус», заснована в Веймаере в 1919 році, – одне з найбільш вражаючих освітніх рухів в мистецтві ХХ століття. Вплив «Баухауса» торкнулося буквально всі сфери мистецтва: архітектуру, живопис, скульптуру, дизайн і театр. Головною метою засновників руху було зробити промислові товари красивими, зручними і доступними для всіх – рухати дизайн в маси. Британська картина 1994 року розповідає про те, як формувався «Баухаус», як він був влаштований, хто в нього входив, яким чином напрямок завоювало суспільну любов, набуло послідовників по всьому світу і відлунює досі.

«Чому людина творить?» (Why Man Creates)

«Чому людина творить» розповідає про природу творчості і підходах, які прийнято використовувати, займаючись створенням чогось нового. Відповідаючи на питання, чому, власне, людина творить, автори картини відзначають, що процес творчості ділиться на кілька етапів. Стародавні люди радіють вдале полювання і намагаються відобразити свої подвиги. Так з’являється наскальний живопис. Потім починається будівництво перших будинків, знарядь праці, засобів пересування і так далі до активної творчої діяльності сучасних людей. До речі, в 1968 році цей короткометражний анімаційний документальний фільм виграв премію «Оскар».

«Способи бачити» (Ways of seeing)

Чотирисерійний фільм Ways of seeing, знятий в 1972 році для BBC за сценарієм письменника, мистецтвознавця, художника Джона Бергера піднімає питання про традиційної західної естетичної культури, піддаючи їх критиці. Картина піднімає питання про сприйняття сучасним глядачем класичних зображень, про роль жіночого тіла в історії мистецтв, про те, як протягом століть зображення управляли масовою свідомістю, і, нарешті, про те, як сучасна реклама освоїла той інструментарій, який був розроблений в рамках художньої традиції. За мотивами потім була випущена книга, про яку критик Sunday Times писав: «Бергер не просто відкриває нам очі на те, як ми бачимо твори образотворчого мистецтва, він майже напевно змінить саме сприйняття мистецтва глядачем».