Найбільша картина в Третьяковській галереї

Найбільша картина в Третьяковській галереї

Третьяковська галерея – найбільша колекція творів російського і радянського образотворчого мистецтва. Назву свою отримала від прізвища засновника купця Павла Третьякова. У Третьяковській галереї зберігається найвідоміша картина Олександра Андрійовича Іванова (1806-1858) «Явище Христа народу». Це найбільша картина в Третьяковці. Для неї навіть було спеціально зведено зал до основної будівлі галереї в Лаврушинському провулку. У 1932р. картина зайняла своє місце і по сей день знаходиться в Третьяковській галереї. Хоча спочатку Павло Третьяков і мріяти не міг про це. Картина писалася на замовлення Академії Мистецтв, і її не можна було купити. Тому Третьяков набував ескізи.
У картини виявилася складна доля. Іванов писав її 20 років. Всі, хто хоч якось цікавився живописом, знали про картині. Але до закінчення робіт над нею, ніхто її не бачив. Художник жив самітником у своїй майстерні в Римі. Він розшукував по всій Італії натурщиків, схожих на мешканців Юдеї, відвідував синагоги і церкви, подовгу просиджував у затишних місцях, вивчаючи пейзажі, все, аж до камінчиків. Іванов написав близько 600 етюдів до «Явища місії» (це історична назва картини). Закінчив роботу художник в 1857г., а в 1858р. привіз картину в Санкт-Петербург. Розміри полотна складають 750х540 см, тому його транспортування була справою клопіткою.

У травні 1858р. полотно «Явище Христа народу» було виставлено в Білому залі Зимового палацу і показано членам імператорської родини. Картина не справила сильне враження на імператора та його наближених. На початку червня картину перенесли в Академію мистецтв і представили на суд громадськості. 3 липня того ж року художник помер, а через кілька годин після його смерті прийшов посланець з звісткою, що імператор Олександр II купує картину. Вона була подарована Румянцовському музею. Після його розформування у 1925 році найбільше твір передали Третьяковської галереї, де він і зберігається донині.