УКРАЇНСЬКА ОПЕРА У ТОП-10 НАЙКРАЩИХ У СВІТІ

УКРАЇНСЬКА ОПЕРА У ТОП-10 НАЙКРАЩИХ У СВІТІ

Українська опера-реквієм «Йов» музично-театральної формації NOVA OPERA і режисера Влада Троїцького стала однією з 10-ти найкращих у світі сучасних опер за версією конкурсу Music Theatre NOW – 2018! Журі обирало 10 переможців зі 436 творів з 55 країн світу. До списку топ-10 найкращих сучасних опер світу увійшли: And/Or/Pro/methe (Іран); AquaSonic (Данія, Швеція); The Cave (Греція); Falling Awake (Данія); #FREEBRAHMS (Люксембург, Німеччина); The Howling Girls (Австралія); IYOV (Україна); Jigokuhen (Китай); Mitra (Бельгія, Австрія); MUSRAROPERA (Італія, Бразилія, Німеччина).

У список найкращих українську оперу внесли за нестандартність і оригінальний підхід до наявних форм класичного театру. «IYOV» – містично-театральне дійство для препарованого рояля, ударних, віолончелі та солістів. Режисер: Влад Троїцький. Композитори: Роман Григорів, Ілля Разумейко.

Нова опера «IYOV» створена за книгою Йова зі Старого Заповіту та з використанням латинських сакральних текстів. Її написано в синтетичному жанрі, що вперше в історії світової музики поєднав у собі оперу, реквієм та ораторію. Книга Йова – не лише розповідь про життя біблійного героя. Це історія людського відчаю, жертовності та пошуку себе. Пронизлива історія про страждання, що перетворюється на оду життю. Безмежна віра Йова не лише дарує надію, а й повертає все втрачене під час випробувань.

«IYOV» – це містерія народження нового звуку всередині препарованого рояля, на межі можливостей людського голосу. Драматургію музичного перформансу засновано на контрастній компіляції речитативів та музичних номерів, написаних на тексти канонічної католицької меси. Музичним відкриттям твору стало використання препарованого рояля. Завдяки нетиповим прийомам гри та використанню ударних інструментів він перетворюється на справжній симфонічний оркестр, а часом – навіть на генератор електронних звуків.

Проект було вперше представлено на головній сцені фестивалю сучасного мистецтва ГОГОЛЬFEST у вересні 2015 року. Упродовж 2015 року оперу «IYOV» презентували в Австрії, Китаї та США. Прем’єра оновленої версії опери відбулася 1 березня 2016 року у Палаці «КПІ», у 2017 – 2018 роках опера мігрувала численними закордонними театральними і музичними фестивалями, де була із захопленням сприйнята вибагливою мистецькою публікою. Як і усі наші мистецькі перемоги, ця не здобула значного розголосу на Батьківщині! А ми вважаємо це проривом і світовим визнанням!